úvod > recenze a články > Tri Yann

Bretonská estráda v podání Tri Yann

Roman Anýž

V prosinci 1970 se na jednom hudebním festivalu v Bretani objevili tři mladí hudebníci. Jean Chocun, Jean-Louis Jossic a Jean-Paul Corbineau. Tři Jeanové, bretonsky tri Yann. Jean Chocun a Jean-Paul Corbineau se poznali už v patnácti letech, s Jeanem-Louisem se potom seznámili v amatérském divadelním souboru, kde také mezi představeními začali hrát.

Toto zvláštní a svébytné trio se záhy stalo velice oblíbeným po celé Bretani a po veleúspěšném vystoupení v divadle Olympia v Paříži, i po celé Francii. Skupina se brzy rozrostla o další členy, takže současná osmička má toto složení: Bernard Baudriller - zpěv, strunné nástroje a irská flétna, Jean Chocun - kytara, banjo, basa, Jean-Paul Corbineau - zpěv, kytary, harmonika, Jean-Louis Jossic - bombard, cimbál, atd., Gérard Goron - cimbál, mandolina, basa, Christian Vignoles - syntetizátor, Fred Bourgeois - zpěv, klavír, Konan Mevel - zpěv, flétny, dudy.

Jejich skladby byly zpočátku převážně akustické (Suite Gallaise). Postupem času však vznikl velmi specifický a originální zvuk. Tri Yann hrají na středověké, ale i elektrické hudební nástroje. Repertoár je směsí historických balad a folk-rocku. Texty jsou opravdu různorodé! O historických událostech a hrdinech Bretaně, o ekologii, o lásce, prostě o všem. Protože Tri Yann pocházejí z části Bretaně, kde se bretonsky již nemluví, zpívají většinou francouzsky. Inspirují se středověkou bretonskou hudbou a texty často čerpají z ústní tradice. Podle slov Jeana Chocuna se kapela cítí být součástí hudebního proudu (Alan Stivell, Gilles Servat, Dan Ar Braz), který se snaží upozornit na kulturní svébytnost Bretaně...

diskografie:
Tri Yann An Naoned (1972)
Dix Ans, Dix Filles (1973)
Suite Gallaise (1974)
La Decouverte Ou L‘Ignorance (1976)
Urba (1978)
An Heol A Zo Glaz/ Le Solil Est Vert (1981)
Cafe Du Bon Coin (1983)
Anniverscene (1985)
Le Vaisseau De Pierre (1988)
Belle Et Rebelle (1990)
Portraits (1995)
Tri Yann En Concert (1996)
La Veillee Du 3ieme Millenaire (1998)
Tri Yann Et L’Orchestre Nationale Des Pays De Loire (1998)
Le Peregrin (2001)
Master Serie (1986) comp.
Inventaire 1970-1993 comp.
Inventaire Volume 2 (1995) comp.
Trilogie (1998) comp.
L’Essentiel En Concert (1999) comp.

zdrojem byly webové stránky Tri Yann http://edoll.free.fr/ (připravuje se www.triyann.com)