úvod > recenze a články > Smoky Finish

Smoky Finish. Rock 'n' Reel z Rakouska.

Roman Anýž

Jednou z nejpozoruhodnějších kapel Beltine v Nesovicích u Brna v květnu 2001 pro mne byli Smoky Finish. Když přišli na pódium, říkal jsem si - podle jejich rockového image (nic proti ničemu - miluju rock!), že to bude asi dost tvrdý oříšek, ale pánové a jedna dáma (zaskakující za Harryho) překvapili perfektně zahraným koncertem irských tradičních písní. Byl to opravdu nevšední zážitek!

Tehdy měla kapela jednu nahrávku. Pure Triple Malt (2001) vystihovala také vášeň mladých muzikantů pro irskou whiskey. Od jara 2001 ale došlo k mnohým změnám. Kapela se proměňovala a vyvíjela a to jak hudebně, tak i personálně. Rokem změn a novinek byl rok 2002. "Dr. Single Malt" alias Harry Zechmeister odešel. Chybějící housle byly ale rychle nahrazeny a to dvojnásobně. Klara Schiffermüller a Pauli Dangl jsou dva znamenití houslisté z Vídně. Rockové kořeny některých členů také postupně přetavily zvuk Smoky Finish v něco, čemu kapela sama říká Rock 'n' Reel.
Na světě jsou další dvě alba. Clear The Planet, Immediately (2002) a čerstvé Tune The Speed (2004). Inspirace tradiční hudbou Iska a Skotska nezmizela. Folk-rockové Smoky Finish jsou skvělí na poslech a můžete si při jejich hudbě výborně zatancovat!

starší článek - Jaroslav Štěrba (2001)

Rakouská kapela spojuje melodickou složku a šlapající rytmiku s tradičním zvukem irské a skotské hudby. Tak vzniká vyvážená kombinace balad a pulzujících kousků, okořeněná řádnou dávkou rock´n´ rollu, to vše samozřejmě vycházející z historie ostrovů.
Erich "Esch" Schacherl (bouzouki, mandolína, zpěv), muzikant a básník s vysokým podílem whisk(e)y, který virtuózně zvládá své oblíbené nástroje. S kapelou CAEDMON´S FAYRE se mu podařilo dobýt srdce rakouských příznivců této muziky. Během několika cest do Irska nesčetněkrát koncertoval s místními muzikanty.
Harry Zechmeister (housle, zpěv), Dr. Single Malt nebo Harry „the groove“ jsou jen některé z přezdívek muže, který se irské a skotské muzice upsal před více než dvaceti lety a patří k nejstarším představitelům této scény v Rakousku. Byl například členem kapel Moving Pints, Kleeblattl. Jeho hudební styl je silně ovlivněn „ Northern Fiddle Style“, v neposlední řadě také díky jeho cestám do Donegalu a Edinburgu. Vedle téměř nekonečného repertoáru skladeb je také skutečným znalcem a milovníkem nejjemnější whisk(e)y.
Bernhart Tischler
(flétny, bodhran, bubny). Jako dítě vídeňské hudební scény vyrůstal v prostředí, ve kterém dominovaly především housle. Ve snaze vyvážit tuto nerovnováhu se začal věnovat flétně a bubnům. Během svého pobytu v Manchesteru se učil na flétnu od mladých i starých mistrů.
Andreas Neumeister (kytara, basa, zpěv) Mr. Rock, nejmladší přírůstek kapely. Na nahrávání alba PURE TRIPLE MALT se podílel ještě jako host kapely. Vedle prvních společných muzikantských zkušeností to byly také první společné zkušenosti s kvalitní whisk(e)y. Mistr hry na kytaru a basu. Od samého začátku bylo jasné, že se stane čtvrtým členem kapely.

diskografie Smoky Finish:
Pure Triple Malt (2000)
Clear The Planet, Immediately (2002)
Tune The Speed (2004)

Díky Jardovi Štěrbovi za "přebásnění" z Němčiny...
zdrojem byly domovské stránky kapely: www.smokyfinish.com