úvod > recenze a články > Shooglenifty

Skotská sezona s Shooglenifty

Sue Wilson, Zpravodaj Britské rady 2/2004

V květnu se České republice v několika vystoupeních předjímajících „Skotskou sezónu 2004" představil soubor Shooglenifty.

Koncerty v Praze byly součástí oslav přistoupení k Evropské unii. Pokud vám soubor Shooglenifty unikl, budete mít ještě možnost jej vidět, protože by se měl do Prahy vrátit ještě v září. Soubor Shooglenifty propojuje tradiční, především skotské melodie obohacené celosvětovými hudebními příchutěmi s rytmickou silou, vynalézavostí a propracovaností současné taneční hudby. Skupina při svých nepříliš seriózních pokusech o stručnou charakteristiku používá pojmy jako „hypno-folkedelic ambient trance" či „acid crofť. Všech šest muzikantů mistrně ovládá nejrůznější hudební efekty a především umění improvizace. „Jsme naprostý protiklad uměle vytvořené kapely - náš původ je stoprocentně organický," říká kytarista Malcolm Crosbie.

"Začali jsme se scházet kolem roku 1990, vždycky jednou týdně na jam session, a pak jsme dostali nabídku hrát jednou týdně v 'La Belle Angele' v Edinburghu. Na naše první vystoupení přišlo šest lidí. Bylo to v zimě a všichni jsme se choulili u elektrických kamínek. Když jsme se pak na jevišti po pár měsících konečně zabydleli, chodilo na nás tolik lidí, že jsme si museli vzít člověka pro kontakt s médii. By/o to vlastně setkání, které pak nastartovalo další vývoj." Tolik o živelných, nespoutaných začátcích. Od té doby je soubor Shooglenifty vyzdvihován pro své umění, které zcela novátorským způsobem propojuje typicky klubovou scénu s keltskou tradicí. Jejich první album z roku 1994 s názvem Venus in Tweeds je pro skotskou nezávislou nahrávací společnost Greentrax stále absolutním bestsellerem. Následovala tři další alba (čtyři, pokud počítáme rané živé CD RealWorld), z nichž poslední, The Arms Dealer's Daughter, vydala skupina pod vlastní značkou Shoogle Records. Jiskřivé melodie, strhující rytmy a kosmopolitní optimismus jsou svěžím projevem rozpoložení kapely, ze které srší čerstvá vlna elánu.

autorem je Sue Wilson. Článek byl publikován ve Zpravodaji Britské rady 2/2004 www.britishcouncil.cz

členové kapely:
Garry Finlayson (banjo)
Conrad Molleson (basová kytara)
Luke Plumb (mandolina, banjo)
Angus R. Grant (housle)
Malcolm Crosbie (kytara)
James Mackintosh (bicí, perkuse, piano)

diskografie:
Venus in Tweeds (Greentrax, 1994)
A Whisky Kiss (Greentrax, 1996)
Live at Selwyn Hall (Womad Select, 1996)
Solar Shears (Vertical Records, 2000)
The Arms Dealer's Daughter (Shoogle Records)

homepage: www.shoogle.com