úvod > recenze a články > Luar Na Lubre

Luar Na Lubre. Keltiberský šperk z Galície

Roman Anýž

V roce 1986 se na severozápadě Španělska, v Galícii, narodila nová nadějná skupina hlásící se k prastaré, předkřesťanské a předmaurské tradici Keltiberů (keltských obyvatel Iberského poloostrova). Galície, přestože španělská, má (a to nejen kulturně) mnohem blíže k Portugalsku. Keltiberské tradice se zde nezračí pouze v hudbě, ale částečně i v tanci nebo lidové architektuře.

Celtic music sem však přišla až ve druhé polovině 20. století, nicméně ve středověkých kancionálech staré Galicie se dají objevit skutečné poklady, ve kterých se staré vlivy objevují. "LNL" pocházejí z města A Coruna na pobřeží Atlantiku (po Santiagu de Compostela druhé nejdůležitější město Galicie). Luar Na Lubre vycházejí ze staré galicijské hudební tradice. Studiem starých středověkých kancionálů (dochovaných zpěvníků) a hledáním stop starých keltiberských nápěvů "znovuobjevují" zapomenuté střípky jedné z prvních "civilizací" své země. Novějším vlivům se ale ani v nejmenším nevyhýbají. Vznikají tak překrásné písně tklivých a podmanivých melodií, ne nepodobné bretonským či irským, zpívané však s typicky španělským temperamentem a kouzlem.

Kapelu tvoří 8 stálých členů: frontman, dudák a autor většiny písní, usměvavý Beieto Romero; zpěvačka, čelistka a šperk celé sestavy Rosa Cedron; houslista Eduardo Coma; sympatický stařík Xulio Varela, hráč na bouzouki, "chrastítka a Bůh ví co ještě..."; kytarista Pedro Valero; skvělý flétnista Xan Cerqueiro a rytmická sekce Patxi Bermudez (bodhrán) a Xavier Ferreiro (komba a ostatní bubínky).

Důležitým zlomem ve vývoji kapely byl rok 1992, kdy začala spolupracovat s britským hudebníkem Mikem Oldfieldem. Podílela se na jeho albu "Tubular Bells III" a byla přizvána na jeho světové turné. Spolupráce a vzájemný obdiv trvá dodnes. Díky koncertování prakticky po celé Evropě se LNL stali nejznámějšími hudebníky Galície.

Letos slaví kapela 15 let své existence a na jaře poprvé zavítala i do naší země. Organizátoři festivalu keltské kultury Beltine (Nesovice 2001) si ji schovávali jako zlatý hřeb večera - a musím říci, že rozhodně oprávněně...

diskografie:
O Son Do Ar (1988)
Beira Atlántica (1990)
Ara Solis (1993)
Plenilunio (1997)
Cabo Do Mundo (1999)
XV Anos De LNL (2001)
Espiral (2002)

zdrojem byly webové stránky Luar Na Lubre www.luarnalubre.com