úvod > recenze a články > Flook

Flook. Hlavním chodem slovenského Beltine 2004 na Červenom Kameni byl platýz ...

Roman Anýž

Anglo-irská čtyřka Flook byla napjatě očekávanou hvězdou poslední dubnové noci na festivalu keltské kultury Beltine na hradě Červený kameň nedaleko Bratislavy. Neustálé připomínky moderátorů festivalu ujišťující v každé volné chvilce obecenstvo, že je čeká něco exkluzivního, úžasného a nevídaného, působily trochu velikášsky, nicméně myšleny byly bezpochyby dobře a nakonec nebyly nepatřičné. Než mladě vyhlížející charismatičtí instrumentalisté dozvučeli, zaplnilo se prostranství pod hradem slušným davem dychtivých a zvědavých posluchačů. Flook toužebného očekávání a napětí stoprocentně využili ... Hned po prvním setu bylo jasné, že tenhle koncert bude stát zato. Zvedl se mohutný potlesk a ovace, které (přes někdy snad až nepatřičné a nevhodné snažení „hlavní moderátorky“) atmosféře festivalu dosud chyběli. Směs tradičních irských jigů a vlastních skladeb pečlivě poskládaná do dlouhých setů nenechávala obecenstvo ani na vteřinu v klidu.

Kapela Flook, požívající v těchto měsících ve folkových kruzích po celém Irsku, což v určitém světle v podstatě znamená po celém světě, značné úcty (nové album Rubai bylo portálem LiveIreland.com a Irish American News zvoleno albem roku a flétnista a jeden ze zakládajících členů kapely Brian Finnegan mužským hudebníkem roku), začala hrát v polovině devadesátých let pod názvem Fluke. Byl to projekt tří flétnistů, Briana Finnegana, Michaela McGoldricka a Sarah Allen. Nedlouho poté byl přijat kytarista Ed Boyd a zhruba po dvou letech John Joe Kelly, vítečný hráč na bodhrán. McGoldrick však po čase kapelu opustil, maje vlastní sólové projekty a vystoupení v jiných kapelách (mimojiné u skotských Capercaillie). Fluke se změnili na Flook, protože v Manchasteru existovalo techno-seskupení shodného jména a zůstala v současném složení:

Brian Finnegan – flétny, whistle
Sarah Allen – flétny, akordeon
Ed Boyd – kytara
John Joe Kelly – bodhrán

Zvláštní kouzlo „Platýzů“ - Flook znamená v shetlandštině platýz - spočívá především v netradiční kombinaci dvou různých druhů flétny. Iriské tradiční kapely běžně používají pouze jednu nebo jeden typ (většinou whistle), případně kombinaci flétny a dud. Společný zvuk příčné flétny a whistle je tím, na čem toto kvarteto staví. Je také velmi sympatické, že Flook „neunavují“ posluchače nekonečně dlouhými sety notoricky známých irských tradicionálů . Invence s jakou Flook improvizují a vplétají do irské tradice hudební prvky různých evropských i neevropských krajin je obrovská.

Po hodině a půl slovensko-moravsko-(české) (pořadí není náhodné ... ) publikum burácí, křičí, hvízdá, skanduje ... Flook mají velký úspěch a bodhránista Roman Kozák ze slovenských „obrozených“ Keltieg může být opravdu pyšný, že se mu podařilo „ulovit platýze“ a nechat ho proplavat ve slovenských vodách. Flook přidají pár skladeb, Sarah Allen, drobná a na první pohled plachá kouzelnice na příčnou flétnu poutá pozornost zvláštním postojem připomínajícím Andersona z JethroTull, kytarysta Ed Boyd mistrně zvládající vlastním hlasem napodobit pozoun zavtipkuje na téma „narozeniny mého psa“ a je to ... prostě paráda! Publikum je nasycené, spokojené, ale taky trochu unavené a žíznivé, proto mu uniká, že polští Reelium, kteří nastoupili po hvězdě večera jsou také výborní. Na středoevropany hrají překvapivě bezchybně a jakoby samozřejmě nejen irské a skotské, ale i asturské nebo galicijské písně ... Bohužel jsou stejně jako Flook čistě instrumentální, chtělo to myslím zařadit „něco malinko jiného“ a nechat pro Reelium nazrát čas. Naši severní sousedé odešli z pódia očividně zklamaní a bez jediného přídavku.

diskografie Flook:
Flatfish (Flatfish, 1999)
Rubai (Flatfish, 2002)

podrobněji (sólové projekty): www.flook.co.uk/disc.htm
podrobnější biografie: www.flook.co.uk nebo článek Flook's Flying Flutes: http://www.folkworld.de/12/e/flook.html

domovská stránka The Reelium www.thereelium.com
domovská stránka slovenského Beltine www.beltine.sk