úvod > recenze a články > Fernhill

Fernhill - V srdci současné renesance tradiční Waleské hudby.

Jiří Moravčík, stránky Bratrstva Keltů

Skupina vznikla v roce 1996 a od té doby procestovala, jako velvyslanci Waleské hudby, přes 20 zemí včetně vystoupení pro Svazijského krále a prezidenta Mozambiku.

FernhillFernhill - Kapradí z Walesu

Wales - po jejich Cymru - představuje v keltském hudebním světě Popelku. S trochou nadsázky jakoby pořád čekal na chieftainského Paddy Moloneyho, až ho zanese do svého pověstného cestovního diáře, jako kdysi Galicii nebo Cape Breton. Sama země přitom nabízí jednu z nejodvážnějších ság o přežití, jakou jen historie mohla napsat, to když od roku 1536 v područí anglického trůnu spočívající Wales neztratil nic ze své pradávné keltské kultury, jazyka, unikátních tanců a učarující hudby.

V Bretani se vesnickým festivalům, na nichž se udržuje lidová tradice říká festou-noz, ve Walesu pro změnu gwyl werin a tanečním zábavám twmpath. Obliba tanečních souborů dodnes neustává, zrovna tak naslouchání národním bardům, zpívajícím ve welštině dávné balady a hrdinské eposy. Zhusta se doprovázejí na národní nástroj: harfu. Bujnosti písním dodává hlavně originální triple harp, k níž se přidávají i středověký strunný nástroj crwth a především nepřeslechnutelné waleské dudy, zvané pibacwd.
Waleským Stivellem je pak hráč na triple harp Robin Huw Bowen, nicméně tou nejznámější hudební reprezentantkou tradiční waleské hudby je skupina Fernhill.

Fernhill se od léta pětadevadesátého ovšem ze svého "kapradinového kopce" nerozhlížejí pouze okolo, velmi často zahlížejí i do galicijských, francouzských, irských či skotských krajů, jejichž písním a tancům dodávají novou, vzrušivější podobu. Aby také ne, když se pod hlavičkou Fernhill setkaly tři tak vyjímečné osobnosti, jedni z instrumentálně a pěvecky nejuznávanějších hrdinů keltského hudební světa.

Julie Murphy má hlas anděla; city a emoce z ní doslova tryskají a waleština newaleština, porozumí jí každý. Když v devětadevadesátém vydala debutové album Black Mountain Revisited, měli ho mnozí v Anglii za tohoroční nejlepší. Hlasu Julie Murphy široká veřejnost na chuť zatím nepřišla, zato odborníci - podle nich jde o jeden z nejkrásnějších za poslední léta - už dávno, stejně tak hráč na niněru Nigel Eaton, rocker John Cale (nezapomínejme, že jde o Walesana ) nebo naposled Simom Emmerson s Martinem Russellem z Afro Celt Sound Systemu, zvoucí ji své na loňské album Further In Time. Po boku Roberta Planta tu vystřihla Marokem obestřenou Life Begin Again; pravděpodobný vrchol desky. Tak exotický výlet má u Julie Murphy svou logiku: tato milovnice kulturních přesahů už předtím cestovala po Africe a Afganistánu, natáčela s waleskou hip hopovou kapelou Tystion nebo s Ayubem Ogalu z Keni, virtuósem na tamní harfu Nyatti.

Ceri Rhys Matthews patří mezi nejuznávanější hudebníky země, ceněný i pro stavitelství původních tradičních nástrojů. Hudbu Fernhill nadnáší svou kytarou, clarinetem i hrou na pibecwd.

Angličan Andy Cutting, vládne akordeonu a to tak, že na jeho umění se stojí fronty : hvězdná folkařka Kate Rusby, slovutná June Tabor nebo sám o sobě rychlík Mike McGoldrick. "Způsob jakým Cutting odfoukává pavučiny z tradiční hudby, nemá takřka obdoby," napsali o něm unešení novináři. Vedle Fernhill působí Cutting s Nigelem Eatonem v kapele Blowzabella, pářící anglické tance s balkánskými.

Na dosud posledním, opět akustickém albu Whilia, doplňují fernhillskou trojici ještě Cass Meuring s houslemi a Tim Harries od Steeleye Span na kontrabas. Whilia, tedy velšsky "povídání", přetéká středověkými příběhy, kramářskými satirami a dravými tanci. Nad vším ale vynikají tři, bezmála devítíminutové skladby: jímavou nádheru Love Like The Sea si Julie Murphy předělala z písně The Siren amerického písničkáře Tima Buckleyho (a jen tak pro zajímavost: kdysi to už udělala Liz Fraser na projektu This Mortal Coil); Journey Dance postavili Fernhill na lidových nápěvech a umění Ceri Rhyse; závěrečná Desire má zase kytarový odpich. O tom co kupujete ale vypovídá už melodicky vygradovaná úvodní Whilia.

Jestli to ještě netušíte, budeme mít v Čechách tu čest přivítat jednu z oslnivých perel keltského náhrdelníku.

Doporučená diskografie:
Ca' Nos (Beatiful Jo Records, 96)
Llatai (Beatiful Jo Records, 98)
Uatai (Beatiful Jo Records, 98)
Whilia (Beatiful Jo Records, 99)
Hynt (Beatiful Jo Records, 03)

Julie Murphy - Black Mountain Revisited (Beatiful Jo Records, 99)

Julie Murphy & Afro Celt Sound System - Volume 3 : Further In Time (Real World / EMI / Monitor)

Andy Cutting & June Tabor - Aleyn (Topic, 97)

Andy Cutting & Blowzabella - Vanilla (Topic, 90)

Andy Cutting & Kate Rusby - Sleepless (Pure Records, 99)
Little Lights (Pure Records, 01)

autor článku: Jiří Moravčík, stránky Bratrstva Keltů, o. s. na www.beltine.cz