úvod > recenze a články > Corquiéu

Corquiéu. Asturijské překvapení.

Roman Anýž

M
ladičké asturijské uskupení Corquiéu odstartovalo svoji hudební kariéru v roce 1998. Po dvou letech hledání a získávání zkušeností (především na domácích folkových festivalech), se podařilo několik písní natočit. Dvě z nich se tehdy dostaly na kompilaci asturské tradiční hudby Xeneracion Folk (L’aguanaz, 2000). Své první album, La Barquera (Discos L'aguanaz, 2001), Corquiéu vydali v prosinci 2001. Jedenáct převážně instrumentálních písní je pečlivě poskládáno do velmi svěží, mořem a exotikou vonící kytice. Kapela se svým prvním albem odstartovala turné po Evropě (Španělsko, Bretaň, Dánsko, Maďarsko, Slovensko, Česko).

V Česku jsme měli možnost kapelu spatřit a poslechnout si v roce 2003 v Praze na Španělské ambasádě nebo na festivalu keltské kultury Beltine v Telči.

Musím přiznat, že mám pro asturské a galicijské kapely slabost. Stejně jako Luar Na Lubre v Nesovicích v roce 2001, Corquiéu oživili scénu letošního Beltine "trochu jinou" celtic. Moc se těším na další album, kéž bychom na něj nemuseli dlouho čekat.

Členy kapely jsou: Roberto Suarez (dudy), Iván Vega (flétny), Pablo Valdés (kytara, zpěv), Paul Balmori (bouzouki), David Mateos (bodhran), Frankie Delgado (housle) a zpěvačka Gema Garcia. Texty písní skládá pro Corquiéu skladatel Xandru Martin.

Zdrojem byly domovské stránky Corquiéu www.corquieu.com