úvod > recenze a články > Altan

Altan. Irská legenda z Donegalu.

Roman Anýž

Loch Altan je hluboké a tajemné jezero u Errigal Mountain v irském Donegal. Toto jezero dalo jméno jedné z nejznámějších a velmi populárních kapel irské tradiční hudby.

Altan založili na začátku 80. let Frankie Kennedy a Mairéad Ní Mhaonaigh (později manželé). Zhruba do poloviny 80. let hráli Frankie a Mairéad sami po irských pubech a festivalech. Frankieho severoirská flétna (pocházel z Belfastu) a Mariiny housle "z Gweedore", okouzlující zpěv a šarm si získávaly stále širší publikum.

Netrvalo dlouho a kapela se rozrostla o další členy: Ciarana Currana, hráče na bouzouki, veterána festivalů a klubových vystoupení (s kapelou "Co. Fermanagh"), synovce legendárního houslisty Neda Currana a Marka Kellyho, kytaristu, který do skupiny přinesl nové a netradiční folkrockové prvky.

Roky 1984 a 85 byly pro Altan přelomové. Velkou inspirací bylo několik cest do Spojených států (New York, Minnesota, Madison, Portland a Seattle), kde Altan hrál s mnohými významnými hudebníky (např. s kytaristou Daithi Sproulem, jedním z prvních, kteří přizpůsobili kytaru starým gaelským písním - lazení v DADGAD).

Altanští pokládají tradiční irskou hudbu za nanejvýš moderní a nadějný žánr. Americká vystoupení přesvědčila Frankieho a Mairéad o tom, že když se tradiční hudba hraje s nadšením (umí to Irové vůbec jinak?), vždy si získá publikum...byť by to bylo kdekoliv na světě. Podle toho se také Altan řídí koncertují v Japonsku, Austrálii nebo na Novém Zélandu...

Skupinu časem doplnili Paul O'Shaughnessey, druhý houslista, který ovšem brzy kapelu opustil a byl nahrazen výborným donegalským houslistou Ciaranem Tourishem. Na začátku devadesátých let přišel poslední člen kapely - mladý Dermot Byrne - hráč na akordeon, skupina ho znala už jako malého kluka.

Poslední hráč kapely přišel, ale hlavní síla, duše kapely a nekonečný zdroj inspirací měl brzy odejít... Frankie Kennedymu byla v roce 1991 diagnostikována rakovina. Frankie hrát nepřestal, ačkoliv byl těžce nemocen. V září 1994 své nemoci podlehl. "Jeho skupina", které byl frontmanem a managerem, po krátké pauze opět začala hrát... Na oficiální webové stránce je Frankieho příběh pod odkazem "Inspration" a je tam mimo jiné tento odstavec: "I know it's all very well saying that the dead live on, when it is quite obvious that they don't. But in Frankie's case it is true at one manifest level, that in his music, of Mairead's, and of Altan, he has not left us."

Altan hraje dál a má velký úspěch, po celém Donegalu, Irsku - po celém světě...

diskografie:
Frankie Kennedy & Mairead Ni Mhaonaigh - Ceol Aduaidh (Gael Linn/Green Linnet, 1983)
Frankie Kennedy & Mairead Ni Mhaonaigh - Altan (Green Linnet, 1987)

Horse With A Heart (Green Linnet, 1989)
The Red Crow (Green Linnet, 1990)
Harvest Storm (Green Linnet, 1991)
Island Angel (Green Linnet, 1993)
The Best of Altan (Green Linnet, 1995)
Blackwater (Virgin, 1996)
The First Ten Years (Green Linnet, 1997)
Runaway Sunday (Virgin, 1998)
Another Sky (Virgin, 2000)
The Blue Idol (Virgin, 2002)

Zdrojem byly domovské stránky Altan na www.altan.ie